Moda na ZombieJednym z najpopularniejszych słów w ostatnich latach stało się słowo "zombie". Wysokobudżetowe filmy, liczne seriale, komiksy, a także dziesiątki gier komputerowych podejmują ten chodliwy temat; moda na zombie trwa w najlepsze i póki co, nie widać aby miała się zmienić. I chyba dobrze, bo jak śpiewał klasyk "Show must go on”… a kasa musi się zgadzać.


Co to zombie, każdy wie? Nie wie? Serio? To gdzie spędziłeś ostatnie kilka(naście) lat? Pokrótce leci to tak: pojęcie "zombie" wywodzi się z kultu voodoo, mającego swój początek w zachodniej części Afryki. Ośrodek tego kultu obecnie znajduje się na Haiti oraz w południowej części USA. Według wyznawców i znawców kultu voodoo - zombie jest osobą silnie zniewoloną, która nieświadomie wykonuje polecenia osoby ją kontrolującej. Sami przyznacie, że od powyższej regułki, do rozkładającej się istoty, pożerającej ludzkie mózgi droga daleka.


Samo słowo "zombie" pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego "zumbi" (fetysz w języku kikongo) lub od nzambi (bóg w języku kimbundu). W Polsce z kolei mamy swojskie "zombi"; często siedzą na ławkach i wołają o drobne na wino…


W popkulturze wizerunek nieumarłej istoty o wątpliwej urodzie spopularyzował George Romero filmem "Noc Żywych Trupów"… no i się zaczęło! Ojciec zombie-gatunku nakręcił jeszcze kilka filmów traktujących o tych względnie sympatycznie istotkach : „Świt Żywych Trupów”, „Dzień Żywych Trupów”, „Ziemia Żywych Trupów”, „Kroniki Żywych Trupów” „Survival of the Dead”. Z powyższego zestawienia wynika, że tematyka była bliska jego sercu. Ale nie wnikam - wszak każdy ma swojego bzika, jak onegdaj śpiewał zespół „Fasolki”.Oczywiście filmów traktujących o „amatorach mózgów” (nie mylić z ambitnymi mężczyznami, których nie kręci tleniony blond) jest całe multum - tych mniej lub bardziej znanych. „28 Dni Później”, „World War Z”, „Zombieland”, „Grindhouse: Planet Terror”, „Rec”, Resident Evil (choć tu im dalej w las, tym gorzej).

Tematyka zombie stała się zjawiskiem socjologicznym i swego czasu była często i gęsto analizowana przez naukowców. Wskazano, że zombie byli (są?) odwzorowaniem wszelakich patologii społecznych! No kto by przypuszczał, że takie pożyteczne stworki z tych zombiaczków…

Na koniec warto nadmienić, iż w Zielonej Górze (ojczyźnie wydawnictwa Ultimate Comics) organizowany jest coroczny marsz zombie z okazji Winobrania! Wino… branie… krew i zombie! Się dzieje!

Wydawnictwo komiksowe Ultimate Comics z Zielonej Góry już wkrótce wprowadzi na rynek nowość wydawniczą, traktującą o harcerzach walczących z hordami zombie. Będzie to naprawdę interesujące czytadło, które niejednego z Was zainteresuje i wciągnie w świat przedstawiony niczym zombie wyciągający łapki do ekspedientki w mięsnym :)


Komiks nosi tytuł „Młodzi Śmiałkowie Apokalipsy” i niedługo wyjaśnimy dlaczego młodzi, dlaczego śmiałkowie i dlaczego od apokalipsy :)

Autor: Michał Wyszyński
#zombie #komiks #ultimatecomics #juniorbravesofapocalypse #film #serial #popkultura #mlodzismialkowieapokalipsy #walkingdead #zywetrupy #żywetrupy #apokalipsazombie #apokalipsa #voodoo #worldwarz #zombieland #rec #residenrevil #fearthewalkingdead #thewalkinddead #twd #zielonagora  #winobranie #marszzombie #krew