STAR TREK - Czyli ostateczna granica


Star Trek, czyli w tłumaczeniu "Gwiezdna Wędrówka" od 1966 roku gości w świadomości ludzi na całym świecie.  Seria została stworzona przez Gene'a Roddenbery'ego. A prawa autorskie do uniwersum posiada wytwórnia Paramount Pictures. 


Zaczęło się od serialu z 1966 roku. Po 3 sezonach z powodu niskiej oglądalności serial został zdjęty... Popularność zyskał dopiero dzięki powtórkom w kolejnych latach. 


W 1973 roku reaktywowano serial dla nowego pokolenia. I tak powstał serial animowany - "Star Trek: Seria Animowana". Tutaj jeszcze szybciej serial zniknął z anteny - po 22 odcinkach.


Nastała cisza na 13 lat! W tym czasie, na szczęście dla fanów, uniwersum rozwijało się dalej. Tym razem dzięki komiksom oraz filmom kinowym. W 1987 roku powstał nowy serial - "Star Trek: Następne pokolenie". I to już był hit! Serial doczekał się 7 sezonów. Jednocześnie w 1987 roku rozpoczęła się, licząca 18 lat, ciągła emisja seriali z pod sztandaru "Star Treka". Każdy z nich przedstawiał nowych bohaterów i nowe spojrzenie na całe uniwersum.


Rok 1993 dla fanów Star Treka był obfitujący w seriale. Jeszcze Trwało "Następne pokolenie", a w międzyczasie rozpoczęto emisję "Star Trek: Stacja kosmiczna". Nowa produkcja doczekała się również 7 sezonów. Tym co wyróżniało ten serial od poprzednich było to, że nie został stworzony przez Gene'a Roddenbery'ego. Przez 7 kolejnych lat fani serii mogli śledzić fabuły 2 seriali jednocześnie.


Po skończeniu "Następnego pokolenia" pojawił się od razu nowy serial. Był to "Star Trek: Voyager". Nowa seria również doczekała się 7 sezonów. Ostatnim serialem, liczącej 18 lat ciągłej emisji różnych produkcji był "Star Trek: Enterprise". Scenarzyści przenieśli nas w czasie, do czasów sprzed pierwszej serii telewizyjnej. Mamy tutaj możliwość zobaczenia początków eksploracji kosmosu.


13 maja 2005 roku wyemitowano ostatni odcinek tej serii. I jednocześnie nastała 12 letnie przerwa.

Jesień 2017 roku to wielki powrót Star Treka! 

Platforma Netflix oraz serwis VOD CBS All Access wspólnie stworzyły "Star Trek Discovery". Pierwszy sezon ma liczyć 15 odcinków. Jednak już został zapowiedziany drugi sezon. Jak potoczą się losy tej serii? Zależy to przede wszystkim od fanów. 


Nie licząc najnowszego serialu, to łącznie fani mogą śledzić losy kosmicznej wędrówki w aż 704 odcinkach fabularnych i 22 odcinkach serialu animowanego!
"Star Trek" to nie tylko seriale. 

Do tej chwili powstało również 13 filmów pełnometrażowych. Filmy 11, 12 i 13 to reboot całej serii. J.J. Abrams podjął się stworzenia nowej historii - i udało mu się. Do tej pory powstały 3 filmy. Co jakiś czas pojawiają się nowe informacje o przymiarkach do 4 części. 


Ultimate Comics przygotowało dla polskich czytelników serię "Star Trek", której wydarzenia są kontynuacją filmu z 2009 roku. Dynamiczna kreska i bardzo realistyczne oddanie postaci zachwyca i wciąga już od pierwszej strony. Wyrusz z nami odkrywać wszechświat! "Star Trek: Tom Pierwszy" już na początku w 2018 roku. 

Autor: Adam Wojewoda#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero