STAR TREK - Klasycznie i nowocześnie zarazem


Komiksy rozgrywające się w świecie Star Trek wychodzą od pięćdziesięciu lat. W rozmaitych wydawnictwach, tworzone przez wielu autorów, opowiadające o postaciach znanych z seriali i filmów, ale też o zupełnie nowych bohaterach. Odkąd ponad dekadę temu prawa przejęło wydawnictwo IDW normą stały się krótkie kilkuzeszytowe serie rozgrywające się w najróżniejszych zakamarkach uniwersum – od dalszych przygód Kirka i jego załogi po historie skupione na poszczególnych obcych rasach, które znamy z seriali.
 
Ale potem w kinach pojawił się film „Star Trek” i zmienił wszystko. Przede wszystkim odmienił sam świat Star Treka, bo oto podążamy teraz inną linią czasową i wszystkie seriale, które znamy od lat (poza „Enterprice”) nie miały w niej miejsca. Oto nowy młodszy Kirk (który został kapitanem znacznie wcześniej niż w oryginalnym serialu), oto Spock, który jest jednym z niewielu pozostałych we wszechświecie Wulkanów i jeszcze do tego ma romans z Uhurą. Oj, inny ten Star Trek od tego, który znamy od lat.
 
 
 
Inny, ale także pozwalający na nowe, ciekawe opowieści. Zarówno reinterpretujące stare fabuły znane z klasycznych seriali i filmów, jak i zupełnie oryginalne. Dziś już wiemy, że kolejne dwie filmowe opowieści poszły właśnie tymi tropami – jedna zabawiła się znanym starym motywem, druga zaś była czymś zupełnie nowym.
 
Podobnie uczynili też komiksowi twórcy z IDW. Po pierwsze uznali nowy wielki filmowy hit za dobrą okazję, by obok krótkich miniserii stworzyć wreszcie dłuższą opowieść. Potowarzyszyć bohaterom Gwiezdnej Wędrówki nie przez kilka miesięcy a przez lata. A kto się do tego nadaje lepiej, niż popularni filmowi herosi? Po drugie, skoro w puencie najnowszego filmu USS Enterprice wreszcie wyrusza w swą misję, to przecież może natrafić na swojej drodze na podobne problemy, przygody, postacie co jej odpowiednik z serialu sprzed dekad. Skoro nasi bohaterowie są teraz trochę inni, skoro opowiadacze popkulturowych fabuł (wszystko jedno filmowych, telewizyjnych czy komiksowych – zresztą coraz częściej to ci sami ludzie) dziś radzą sobie znacznie lepiej niż przed laty – zobaczmy jak będzie to wszystko wyglądać.
 
I tak w 2011 r. ruszyła komiksowa seria zatytułowana po prostu „Star Trek”. I mogliśmy w niej przeczytać dalsze losy bohaterów niedawnego filmu. Konsultantem komiksów stał się Robert Orci, filmowy scenarzysta i producent, który zadebiutował jeszcze w latach dziewięćdziesiątych pisząc fabuły do seriali o Herculesie i Xenie, a potem współtworzył m.in. kultowe „Fringe: Na krawędziświatów” i „Sleepy Hollow”, w kinie zaś pracował (obok oczywiście filmów z serii „Star Trek”) chociażby przy trzeciej „Mission Impossible”, „Transformersach”, czy drugim „The Amazing Spider-Man”. Jego współpraca miała pomóc w utrzymaniu ducha filmu, jak i pozwolić na spasowanie się komiksowych fabuł z ew. kinowymi kontynuacjami. Co nieźle wyszło, nie tak, jak przed laty przy wcześniejszych komiksach i filmach (ale to historia na zupełnie inny artykuł).
 
 
Pierwsze historie opowiadane w komiksach to nowe wersje klasycznych fabuł z 1966 i 1967 roku, czyli pierwszego sezonu serialu „Star Trek” (dziś dla łatwiejszego rozróżnienia przy jego tytule dodaje się trzy litery TOS od „The Original Series”). Czyli zaczynamy nasze komiksowe przygody dokładnie tak, jak pół wieku temu Amerykanie. Historia „Where No Man Has Gone Before” była pilotem, pierwszym nakręconym i zatwierdzonym odcinkiem serialu (zatwierdzonym, bo wcześniej był jeszcze inny pilot, a nakręconym, bo to nie to samo, co wyemitowanym – na antenie wcześniej pojawiły się dwa inne odcinki. Ale to znowu historie na inny artykuł). My tymczasem możemy niebawem zobaczyć nową komiksową wersję tej fabuły a po niej wiele, wiele kolejnych. Bo ostatecznie ta seria komiksów dotrwała do sześćdziesięciu zeszytów, zanim została zastąpiona przez kolejną. Tak czy owak przed nami sporo komiksowych Star Treków.
 
Autor: Kamil Śmiałkowski
 #startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero