STAR TREK - Po drugiej stronie lustra
     Jak jest po drugiej stronie lustra? Odwrotnie. Na opak. Bez sensu. Wiemy to od dawien dawna – któż nie pamięta przygód Alicji? Pomysł na świat na opak jest stary jak cała nasza kultura. Wystarczy trochę pogrzebać w historii średniowiecza czy nawet antyku, by znaleźć świetne przykłady na takie opowieści, obrzędy, święta. Ale nie sięgajmy tak daleko. Dziś światy na opak pojawiają się praktycznie w każdym mocno osadzonym w wyobraźni fanów uniwersum. Superman ma przecież swojego Bizzarro, a gdy rusza z Batmanem, Wonder Woman i innymi jako JLA (Liga Sprawiedliwości) na ich drodze nie raz stanęło pochodzące z lustrzanego świata, Ziemi-3 CSA (Syndykat Zbrodni). W Marvelu nie sposób zliczyć alternatywnych światów w których znanym nam superbohaterom odpowiadają inni, różniący się w jakiś sposób.

     A jak było ze Star Trekiem? Twórcy klasycznego serialu dość szybko zrozumieli potencjał zabawy w świat na opak i już w drugim sezonie (w 1967 r.) pojawił się odcinek „Mirror, Mirror” w którym czwórka bohaterów naszego serialu zamienia się miejscami z kwartetem pochodzącym z innego Enterprise, okrętu znajdującego się w służbie Terrańskiego Imperium. A imperium to oczywiście całkowite zaprzeczenie Gwiezdnej Floty, jej zasad, ideałów i historii. Ten odcinek szybko zdobył status kultowego, choć na następną telewizyjną wyprawę do lustrzanego świata trzeba było zaczekać 27 lat. Co prawda jeszcze jeden odcinek klasycznego serialu, ten pod tytułem „The Tholian Web” jest istotny dla opowieści o lustrzanym uniwersum, ale nie zauważycie oglądając tę przygodę Kirka i jego załogi. To okazało się znacznie później.


   Cały serial „The Next Generation” minął nam bez opowieści z drugiego uniwersum, ale za to w „Deep Space Nine” gdy już zaczęto odwiedzać ten świat w odcinku „Crossover” (to był 1994 r. czyli właśnie 27 lat po „Mirror, mirror”) to wracano do niego niemal co roku. W sumie było to pięć odcinków, a każdy rozbudowywał świat lustrzanego uniwersum i pokazywał jakie losy spotkały w nim kolejne postacie z DS9.


     I znowu kolejny serial czyli „Star Trek: Voyager” to przerwa w wizytach po drugiej stronie lustra, za to w „Enterprice” zobaczyliśmy świetną dwuczęściową opowieść „In a Mirror Darkly”, o tym, jak sto lat przed kapitanem Kirkiem wykuwało się Terrańskie Imperium i jak wyglądały wojny o to, kto zostanie Cesarzem. Odcinki te powstały pod koniec czwartego ostatniego sezonu serialu, gdyby powstały kolejne sezony, temat Imperium i krzyżowanie się uniwersów miało jeszcze wrócić.

       Niestety, musieliśmy na to (podobnie jak w ogóle na serial Star Trek) kolejnych kilkanaście lat. Ale się doczekaliśmy. Dziś lustrzane uniwersum stało się jednym z najważniejszych wątków serialu „Star Trek Discovery” i trzeba przyznać, że scenarzyści świetnie to rozegrali. 


       Ale czy bohaterowie Star Treka przechodzili na drugą stronę lustra tylko w serialach telewizyjnych? Oczywiście, że nie. Co prawda, jeszcze nie zobaczyliśmy tego uniwersum w żadnych z trzynastu filmów kinowych, za to z nawiązką nadrobiono to w książkach, grach i komiksach. Wszak temat był naprawdę atrakcyjny. Z prozy najbardziej godne polecenia są trzy antologie opowiadań „Star Trek: Mirror Universe” oraz trylogia napisana przez samego Williama Shatnera (no może, nie do końca samego, ale on się podpisał największymi literami): „Spectre”, „Dark Victory” i „Preserver”. W grach Mirror Universe istnieje jako dodatek do niejednej gry komputerowej czy startrekowej karcianki. Jest też poświęcona mu gra RPG: „Through a Glass, Darkly”. No i wreszcie komiksy – tu też jest ciekawie – jedne z najlepszych opowieści o tym świecie to komiksowa „The Mirror Universe Saga”, będąca alternatywną fascynującą kontynuacją trzeciego filmu kinowego „W poszukiwaniu Spocka” czy miniserie „Mirror Images”, „Mirror Broken”. Warto też przeczytać „Mirrored”, czyli komiksową wariację na klasyczny odcinek „Mirror, mirror” w świecie znanym z ostatnich filmów kinowych. I to właśnie ją przeczytacie najszybciej – znajdzie się bowiem już w czwartym tomie serii komiksów „Star Trek” wydawanej przez Ultimate Comics. Nie przegapcie!

Zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".

Więcej naszych stałych cykli przeczytacie klikając w obrazki poniżej:

http://ultimatecomicspl.blogspot.com/p/trekowe-wakacje.html

Autor tekstu: Kamil Śmiałkowski#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero