STAR TREK - Rozważania o Star Trek Discovery sezon I

Siedzieliśmy pałaszując zamówioną wcześniej pizzę, rozmawiając na tematy, które standardowo przychodzą, gdy spotyka się grupa znajomych. W tle leciało popularne radio, gdyż mieliśmy informację, że podczas jednego z serwisów informacyjnych zostanie puszczony wywiad, który wcześniej był przeprowadzony z nami na terenie popularnego konwentu w Łodzi. Dwa zdania. Tyle reporter, wyciągnął z dwudziestominutowej rozmowy na temat Star Treka i na temat naszych przewidywań dotyczących Discovery. Uświadomiłem sobie wtedy jedną kluczową prawdę, która rządzi światem, a której starałem się naiwnie nie dostrzegać. Cokolwiek powstającego, czy też po prostu emitowanego musi się sprzedać. Druga realizacja była zupełnie inna, aczkolwiek powiązana. Dlaczego ktoś miałby powziąć ryzyko, aby tworzyć coś wewnątrz franczyzy, która ma ugruntowanych, specyficznych fanów, skoro można wykreować coś zupełnie nowego nie przejmując się zdaniem zacietrzewionych miłośników danej serii? Jednakże, postanowiono zaryzykować i otrzymaliśmy nowy produkt: Star Trek Discovery. 
            Pierwsze co rzuciło się w oczy, to mrok i nowoczesność, której kanonicznie nie powinno być. Używam tego słowa w cudzysłowie, gdyż musimy wziąć poprawkę na możliwości techniczne, gdy kręcono pierwszy serial i jestem pewien, że gdyby mieli CGI i hologramy, to widzielibyśmy je pięćdziesiąt lat temu. Spójna fabuła, opowiadająca jedną historię, nie poświęcając wiele uwagi drugoplanowym postaciom, to także znamię obecnych czasów i szczerze mówiąc nie przeszkadza mi ani trochę. Discovery dzieje się dziesięć lat przed wydarzeniami z oryginalnego Star Treka, dlatego też dla wielu fanów poprzednich seriali jest niewybaczalnym błędem brak zgodności z kanonem czy to wyglądu Klingonów, przebiegu wojny, czy zachowania oficerów Gwiezdnej Floty. Zapominają oni tym samym, że serial będący jedną historią musi otworzyć wątki, aby następnie spójnie je związać i zakończyć… wraz z zakończeniem serialu.          Wiadomym jednak jest, że na jednym sezonie nie skończy się przygoda ze Star Trek Discovery, dlatego też dziwi mnie postawa, co niektórych znajomych fanów. Najważniejszą jednakże różnicą pomiędzy Star Trek Discovery i poprzednimi serialami jest brak rozpatrywania przezeń współczesnych nam problemów etycznych, filozoficznych i społecznych, co wcześniej czyniono. Nie wiem, czy jest to bolączka pierwszego sezonu i badania gruntu, ale tego jest wyraźnie brak. Z drugiej strony jednakże, stonowane tempo akcji, rozwój jednolitej fabuły i odkrywanie coraz to nowszych smaczków, nie do końca umożliwia zatrzymanie się, zastanowienie i rozpatrzenie danego dylematu. Powracamy tym samym do kluczowej prawdy to się musi sprzedać, a uczyni to tylko wtedy, gdy zachęci nowych fanów, utrzyma przy sobie, a następnie może im powoli dawkować, to z czego Star Trek jest najbardziej znany. Należy na końcu wspomnieć, że wyniki oglądalności wskazują na to, że nie tylko odniesiono sukces, ale utrzymano go, a konkurencja jest w tyle, co rokuje bardzo dobrze na przyszłe sezony, które jak mniemam będą starały się powoli dawkować nam wspomnianą wcześniej esencję serialu.Każdy kolejny Star Trek wnosił nowe rzeczy i spotykał się z tą samą opozycją ze strony zatwardziałych fanów, którzy co ważne zawsze podnosili te same argumenty, aby po latach zachwycać się czymś, co swoim zaniedbaniem uśmiercili. Zamiast jednak szukać bolączek i wad, należy szukać elementów wspólnych, elementów które uczyniły z nas niezwykłą wspólnotę Trekkies i cieszyć się z tego, że marka ta postępuje wedle znanego nam motta: live long and prosper. 


W międzyczasie zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".

Autor: Kamil

#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero #discovery #startrekdiscovery