STAR TREK VS STAR WARS - CZĘŚĆ IStar Wars czy Star Trek?

Niesamowite. W 2018 roku to pytanie jest wciąż aktualne, bo obie gwiezdne sagi mają się świetnie, a my dostajemy kolejne filmy, odcinki seriali, książki i komiksy. A tak naprawdę, poza podobnie skonstruowanymi tytułami, łączy je według mnie niewiele. Głównie fakt, że bohaterowie używają statków kosmicznych.
Jak porównywać? Można opierać się na twardych danych. Łatwo ustalić, co było pierwsze („Star Trek”, 1966). Da się też bez problemu sprawdzić, która najnowsza odsłona filmowa miała wyższą średnią ocen na Metacritic („The Last Jedi”: 86, „Star Trek: Beyond”: 68).

A może zsumujemy liczbę godzin materiału filmowego, by ustalić, czego jest więcej do oglądania? Więcej jest „Star Treka”, poza trzynastoma filmami powstało siedem seriali, z których trzy doczekały aż siedmiu sezonów, po ponad dwadzieścia pięć odcinków każdy. W tej kategorii mamy więc bezdyskusyjnego zwycięzcę.

Ja proponuję jednak nieco luźniejsze podejście i przyjrzenie się kim byli twórcy, jakie przełomy przyniosły obie sagi, a także zerknięcie na ich bohaterów, kultowe teksty i to, jak poradzono sobie z restartami serii.

Może kiedyś spór „Star Wars czy Star Trek” wywoływał negatywne emocje, podobnie zresztą jak dyskusje „Atari czy Commodore” albo „Legia czy Widzew”. Ja jednak podejdę do sprawy z humorem i bez besztania, do czego i was zachęcam.
Moment na porównanie jest idealny: za chwilę premierę ma pierwszy komiks „Star Trek” wydany po polsku, a Netflix wyświetla świeżutki serial „Star Trek: Discovery”. O „Star Warsach” dyskutuje się za to po niedawnym wejściu do kin „The Last Jedi”, czyli drugiej części trzeciej nowej trylogii.

Zapraszam do pojedynku, który rozegra się w sześciu rundach.„Star Treka” wymyślił urodzony w 1921 roku Gene Roddenberry, pilot wojskowy i… policjant. Gene zmarł w wieku 70 lat, zostawiając markę pod opieką swoich bliskich współpracowników.

George Lucas jako młodzieniec interesował się samochodami, brał nawet udział w nielegalnych wyścigach. W wieku osiemnastu lat niemal zginął w wypadku i przekierował swoje zainteresowania w kierunku filmu.

Lucas dorobił się na „Star Wars” fortuny, w 2012 sprzedał swoją firmę, Lucasfilm, Disneyowi. Dziś ma 74 lata i twierdzi, że najnowsze „The Last Jedi” podoba mu się bardziej niż „The Force Awakens” z 2015, bo ma własny charakter.

Zwycięzca: Gene, bo został przy swoim dziele do końca.„Gwiezdne Wojny” były bez wątpienia przełomem jeśli chodzi o efekty specjalne. Pierwsza część pierwszej trylogii wyglądała jak na swoje czasy niesamowicie: roboty, miecze świetlne, statki przemierzające kosmos, dziwni obcy. To wszystko robiło gigantyczne wrażenie.

„Star Trek” przyniósł inny przełom, obyczajowy. W latach 60. ubiegłego wieku pojawienie się na mostku czarnoskórej kobiety (Uhura) czy Azjaty (Sulu) było niemałym wydarzenie. Podobnie jak pierwszy pocałunek na ekranie, do którego doszło między wspomnianą Uhurą a kapitanem Kirkiem.

Roddenberry próbował komentować, jak bardzo ówczesne społeczeństwo amerykańskie jest niedojrzałe i zaściankowe. A mostek USS Enterprise od początku był wolny od uprzedzeń i rasizmu.

Zresztą gdy w kolejnych odsłonach serialu kapitanami nie byli już biali mężczyźni, a kolejno: czarnoskóry Benjamin Sisko („Deep Space 9”) i kapitan Kathryn Janeway („Voyager”), niektórzy zarzucali „Star Trekowi” przesadną polityczną poprawność. Kilka tygodni temu, w najnowszej serialowej odsłonie, czyli „Discovery”, mieliśmy na ekranie gejowski pocałunek (porucznik Paul Stamets i doktor Hugh Culber) i nie było to już tak szeroko komentowane, jak kiedyś. Telewizja się zmieniła.

Zwycięzca: „Star Trek”. Lasery są super, ale mimo wszystko nie tak ważne jak całowanie.

Ciąg dalszy nastąpi!


A w międzyczasie zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".


Autor: BK#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero