STAR TREK VS STAR WARS - CZĘŚĆ IIStar Wars czy Star Trek?

Niesamowite. W 2018 roku to pytanie jest wciąż aktualne, bo obie gwiezdne sagi mają się świetnie, a my dostajemy kolejne filmy, odcinki seriali, książki i komiksy. A tak naprawdę, poza podobnie skonstruowanymi tytułami, łączy je według mnie niewiele. Głównie fakt, że bohaterowie używają statków kosmicznych.

Wracamy do pojedynku! Przez obie serie przewinęło się mnóstwo bohaterów, którzy przeszli do historii kina i telewizji, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na dwóch, których łączą… spiczaste uszy i krótkie, chwytliwe imiona (a także brak nazwiska). Mowa oczywiście o Yodzie i Spocku.

Yoda to tajemniczy mędrzec, choć dzięki dużemu zrozumieniu Mocy i setkom godzin spędzonych po wuefie na sali gimnastycznej potrafi też nieźle przyłożyć. Nie przeszkadza mu w tym nawet fakt, że mierzy niecały metr. Zapamiętaliśmy go za mądrości formułowane w zdaniach z bardzo dziwną składnią. Moje ulubione: „nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania”.

Spock z kolei wprowadził do uniwersum „Star Treka” rasę Wolkan, którzy wyrzekają się emocji na rzecz logiki i zaraził wielu fanów takim specyficznym spojrzeniem na świat, dając niewątpliwie tematy do przemyślenia. Warto wiedzieć, że krew Spocka, podobnie jak skóra Yody, jest zielona.

Zwycięzca: remis. Najchętniej zobaczyłbym crossover, w którym zielony karzeł dyskutuje ze Spockiem o sensie życia.„Niech Moc będzie z tobą” („May the Force be with You”) przebiło się do szerokiej świadomości bardziej niż startrekowe „żyj długo i pomyślnie” („Live long and prosper”). Przynajmniej w Polsce, gdzie „Star Trek” od zawsze miał trochę pod górkę i był mniej popularny, bo pierwszy serial nie był u nas emitowany w latach 60. i 70.

Ale temu pozdrowieniu ze „Star Treka” towarzyszy także specyficzny gest wykonywany ręką, który w pozaserialowym świecie zyskał drugie znaczenie: poznasz po nim geeków i fanów science-fiction.

Zwycięzca: „Live long and may the Force be with you”
Ciąg dalszy nastąpi!

Tutaj możecie przeczytać pierwszą część artykułu.

A w międzyczasie zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".

Autor: BK#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero