STAR TREK VS STAR WARS - CZĘŚĆ III


Star Wars czy Star Trek?

Niesamowite. W 2018 roku to pytanie jest wciąż aktualne, bo obie gwiezdne sagi mają się świetnie, a my dostajemy kolejne filmy, odcinki seriali, książki i komiksy. A tak naprawdę, poza podobnie skonstruowanymi tytułami, łączy je według mnie niewiele. Głównie fakt, że bohaterowie używają statków kosmicznych.

Przed nami finał pojedynku! 


Obie serie wróciły niedawno na ekrany kin. Ale zrobiły to na inne sposoby.

Najnowsza trylogia „Star Wars” przedstawia po prostu ciąg dalszy wydarzeń z poprzedniej. Bohaterowie się postarzeli, zagrali ich ci sami aktorzy, co w latach 70. i 80. Luke Skywalker (Mark Hammil), Han Solo (Harrison Ford) i Leia Organa (Carrie Fisher) dostali swoje wątki, choć dołączyli do nich nowi, młodzi bohaterowie.

W „Star Treku” z 2009 roku i kolejnych dwóch kinowych odsłonach znanych już bohaterów zagrali nowi, młodzi aktorzy. James Kirk to Chris Pine, Spock – Zachary Quinto, Uhura – Zoe Saldana. Gładko wprowadzono teorię alternatywnej rzeczywistości. Akcja tych filmów rozgrywa się w tak zwanej linii czasowej Kelvina (Kelvin Timeline), gdzie sprawy potoczyły się nieco inaczej niż w serialu z 1966 roku. Choć mamy tu też gościa z tamtej rzeczywistości. To stary Spock, grany przez Leonarda Nimoya, który zresztą ma okazję porozmawiać ze swoim młodszym wcieleniem.

To właśnie w linii czasowej Kelvina toczy się akcja komiksu, który lada moment pojawi się w Polsce. Przygody „nowego” Enterprise i załogi zaczynają się na kartach komiksu po tym, jak Kirk i Spock pokonali Nero z filmu z 2009 roku. Wizerunki bohaterów nawiązują do tych z trzech nowych odsłon kinowych. To znaczy, że widzimy tam między innymi Checkova granego przez tragicznie zmarłego Antona Yelchina.

Oba pomysły na restart, choć zupełnie różne, moim zdaniem zdały egzamin. Co ciekawe, obydwie pierwsze części nowych trylogii, zarówno „Star Treka” jak i „Star Wars”, wyreżyserowała ta sama osoba, czyli J.J. Abrams. Można mieć zastrzeżenia do jego pomysłów, ale nie da się facetowi odmówić, że ma gigantyczny wpływ na to, jak wygląda współczesne science-fiction.

Zwycięzca: fani, bo znowu mogą oglądać swoje ulubione serie.Potwierdzono już, że „Star Trek: Discovery”, najnowszy serial, dostanie drugi sezon. Serialu aktorskiego doczekają się też wreszcie „Gwiezdne Wojny”, bo Disney szykuje własną platformę streamingową, konkurencję dla Netfliksa. Będzie też zupełnie nowa trylogia i filmowe spin-offy. Dużo tego.

Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na dwie bardzo ciekawe zapowiedzi. Pierwsza to informacja o tym, że nad kolejnym filmowym „Star Trekiem” pracuje Quentin Tarantino. Tak, ten Quentin Tarantino i nie, to nie jest żart. Quentin przedstawił swój pomysł Ambramsowi, zatrudnił ludzi do pisania scenariusza. Jeśli to wypali, to… ciekaw jestem zwłaszcza dialogów. Czy Kirk i Spock lecący gdzieś promem i gadający ze sobą przebiją słynną rozmowę Johna Travolty i Samuela Jacksona o ćwierćfunciaku z serem („Pulp Fiction”)?

Z kolei Kathleen Kennedy, szefowa Lucasfilm, wyraziła niedawno chęć współpracy z reżyserem nowego filmu z uniwersum Marvela (obie firmy należą do Disneya), „Thor: Rangarok”. Taika Waititi miałby stworzyć jeden z gwiezdnowojennych spin-offów.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół. „Thor: Rangarok” to najbardziej szalony, dziwny, komediowy, kolorowy, nieprzewidywalny i odjechany film o superbohaterach, jaki widziałem. Czy chciałbym zobaczyć takie „Gwiezdne Wojny”? Tak. Część mnie bardzo by chciała.

Zwycięzca: Quentin i ćwierfunciaki z serem z replikatora.

Na koniec zachęcam, żebyście poświęcili 90 sekund na zadanie sobie w myślach pytania: „za co ja tak naprawdę cenię Star Treka, a za co Star Warsy?”

Tutaj możecie przeczytać pierwszą część artykułu.
A tutaj przeczytacie drugą część artykułu. 

A w międzyczasie zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".

Autor: BK#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero