8 UKRYTYCH FAKTÓW W ODCINKU PIERWSZYM TRZECIEGO SEZONU


11 października mieliśmy w Polsce premierę trzeciego sezonu serialu "Riverdale". Twórcy w każdym odcinku starają się przemycić jakieś nawiązania popkulturowe lub parodie znanych motywów. Poniżej 8 takich motywów z pierwszego odcinka.

1. Pokój 301
Josie zdradza w sekrecie Veronice, że sędziowie przysięgli są w pokoju 301 hotelu Five Season. Dziewczyna podsłuchała rozmowę swojej mamy Sierry McCoy i chciała w ten sposób pomóc przyjaciołom. Numer 301 może być nawiązaniem do numeracji odcinka - jest to trzeci sezon (3) i odcinek pierwszy (01). 


2. Zielona Mila
W scenie, kiedy Cheryl przychodzi do baru u Popa i mówi, że zaprasza przyjaciół na imprezę na basenie na tyłach rezydencji Thornhill, nim Archie wkroczy na Zieloną Milę. Jest to nawiązanie do powieści Stephena Kinga oraz jej adaptacji filmowej pod tytułem "Zielona mila". Tytułową zieloną milą jest podłoga z limonkowego linoleum, która była na posadzce korytarza więziennego prowadzący do sali z krzesłem elektrycznym. Naturalnie Cheryl powiedziała to w żarcie.


Komiksy z uniwersum Archie Comics do kupienia po polsku od wydawnictwa Ultimate Comics


3. Komuna bram niebiańskich
Betty w kłótni z Alice i Polly porównuje przywódcę farmy Edgara do przywódcy sekty "Komuna bram niebiańskich", który namówił członków swojej sekty do zbiorowego samobójstwa w 1997 roku. Komuna bram niebiańskich powstała w latach 70-tych XX wieku jako kult religijny Ufo. Jej członkowie wierzyli w kosmitów. A w 1997 roku 39 osób popełniło zbiorowe samobójstwo, ponieważ wierzyli, że ich ciała zabierze sonda kosmiczna.


4. Automobil
Pod koniec drugiego sezonu Fred Andrews sprezentował synowi stary samochód. Plan był taki, że razem go naprawią. Wspólna praca miała ponownie umocnij ich rodzinną więź. W pierwszym odcinku trzeciego sezonu auto jest już sprawne i przyjaciele jadą nim nad jezioro. Nie przypadkowo wybrano ten model samochodu. Taki sam przewijał się przez karty komiksów z przygodami dzieciaków z Riverdale. Jest to układ w stronę twórców komiksowego uniwersum.


5. Yago
W czasie kłótni Veroniki z jej ojcem Hiramem porównuje jego postępowanie do fabuły telenoweli "Yago". Jest to popularna meksykańska telenowela z 2016 roku. Fabuła serialu była inspirowana powieścią "Hrabia Monte Cristo". W dużym skrócie serial przedstawia losy głównego bohatera, który zostaje niesłusznie skazany na pobyt w więzieniu (tak samo jak Archie), a następnie z niego ucieka. Dorabia się fortuny i mści się na ludziach, którzy wpakowali go do więzienia. Veronica użyła tego porównania w kontekście, że cokolwiek jej ojciec nie zrobi, to i tak ich nie rozdzieli. 


Komiksy z uniwersum Archie Comics do kupienia po polsku od wydawnictwa Ultimate Comics

6. Pijawki
W czasie rozmowy w sądzie przyjaciele przypominają sobie, że zawsze święto pracy spędzali nad jeziorem Sweetwater. Przestali tam jednak jeździć, kiedy zaatakowały ich pijawki. Jest to kolejne nawiązanie do książek Stephena Kinga, tutaj do książki pod tytułem "Ciało". W fabule książki czwórka 12-latków wyrusza do lasu na poszukiwanie ciała martwego nastolatka. Twórcy serialu "Stranger Things" podobno inspirowali się tą historią tworząc swój hitowy serial. 


7. Sędzia
Jeśli macie czujne oko i przyjrzycie się tabliczce sędziego prowadzącego proces Archiego przeczytacie, że nazywa się C. Britton. Jest to jego prawdziwe imię i nazwisko. Chris Britton zagrał sędziego C. Brittona.


8. Poprawczak
Archie zostaje skazany na pobyt w zakładzie poprawczym Leopold and Loeb. Nazwa nawiązuje do Nathana Leopolda i Richarda Loeba, którzy byli znani jako Leopold i Loeb. Byli to dwaj studenci, którzy w 1924 roku porwali i zamordowali 14-letniego chłopca.  


Więcej naszych stałych cykli przeczytacie klikając w obrazki poniżej:

http://ultimatecomicspl.blogspot.com/p/trekowe-wakacje.html
https://ultimatecomicspl.blogspot.com/p/star-trek.html
Autor tekstów: Adam Wojewoda
Korekta tekstu: Michał Wyszyński

#archie #archiecomics #riverdale #newriverdale #noweriverdale #riverdalepolska #betty #veronica #jughead #cheryl #cherylblossom #jason #jasonblossom #serial #netflix #ultimatecomics #komiks #archiepopolsku #blackhood #archieandrews #bettycooper #jugheadjones #veronicalodge #pops #kjapa #lillireinhart #camilamendes #colesprouse #madelainepetsch #trevorstines  #sierramccoy #mccoy #mayormccoy #josie #josisemccoy #jossie #jossieandthepussycats #jossieikociaki #kociaki #pussycats #cityhall #missgrundy #grundy #geraldinegrundy #tomkeller #keller #kevinkeller #penelopa #penelopablossom #joaquindesantos #joaquin #toni #tonitopaz #serpents #poptate #pop #valeriebrown #valerie #josieandthepussycats #josieikociaki #cliff #cliffblossom #alicecooper #fpjones #fredandrews #fred #hiram #hiramlodge #lodge #polly #pollycooper #chic #nana #rose #roseblossom #roseannablossom #chuck #chuckclayton #riverdalebulldogs #bettycooper #dilton #diltondoiley #doiley #charlessmith #chalres #smith #cheryl #cherylblossom #claudiusblossom #claudius #blossom #sweetpea #sweet #pea #serpents #cassidybullock #cassidy #bullock #pennypeabody #penny #peabody