RIVERDALE FINAŁ TRZECIEGO SEZONU PODSUMOWANIE


Kiedy w październiku zobaczyliśmy po raz pierwszy Króla Gargulców, to jednocześnie rozpoczęła się burza wokół serialu "Riverdale". Fani spekulowali, że w serialu pojawiają się zjawiska nadprzyrodzone, których nie wcześniej nie było. I w jakim kierunku idzie serial. Twórcy uspokajali, że wszystko się wyjaśni i nie ma tutaj ani grama magii. 

Poniżej znajduje się podsumowanie finałowego odcinka trzeciego sezonu "Riverdale". Tekst może zawierać spojlery. Jeśli jeszcze nie oglądaliście tego odcinka, to macie ostatnią szansę żeby przerwać czytanie. 


Przez cały sezon wszyscy zastanawiali się kto kryje się pod maską Króla Gargulców. Wiosną zagadka niby została rozwiązana, kiedy Jughead razem ze swoim ojcem szeryfem zatrzymali Tall Boya. Później w miasteczku mieszał jeszcze Kurtz. Wydawało się, że motyw króla się zakończył, a przed nami została do wyjaśnienia jedynie zagadka Farmy. W czasie balu pojawił się znowu wątek Króla. Finalnie według moich przypuszczeń Królem Gargulców okazał się Chic, chłopak podszywający się pod przyrodniego brata Betty Cooper. Betty "oddała" Chica The Black Hoodowi. Ostatni moment jaki widzieliśmy z chłopakiem, to scena w której uciekał przed żniwiarzem z Riverdale. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było to, że całym zamieszaniem kierowała Penelopy Blossom. Oczywiście jej postępowanie zostało w fajny sposób wyjaśnione przy wspólnej kolacji z naszymi bohaterami. 


Penelopy pragnęła zemsty na kolegach i koleżankach ze szkoły za to, że nie wspierali jej po stracie ukochanego syna Jasona. Pocieszenie znalazła w Chicu, który przefarbował się na rudo i udawał dla niej Jasona. Penelopy postanowiła wykorzystać motyw zabójczej gry z czasów liceum do policzenia się z mieszkańcami Riverdale. Choć cały czas zastanawia mnie, czy to ona była wtedy odpowiedzialna za śmierć dyrektora szkoły. 

 komiksy z uniwersum Archie Comics do kupienia po polsku od wydawnictwa Ultimate Comics

Wątek farmy również został zakończony. Tajemnica wyszła na jaw i jedyną rzeczą jaką mogli zrobić Edgar i Evelyn to była ucieczka z miasteczka. Aż do samego końca bałem się na czym ma polegać finałowa ceremonia. W końcu twórcy serialu już nie raz pokazali nam, że potrafią zabić sporą ilość ważnych bohaterów. Na szczęście tak się nie stało. 


Największym szokiem okazało się jednak to, że Alice współpracuje z FBI! I mało to, agentem FBI jest jej syn - Charles Smith (motyw ten jest żywcem ściągnięty z komiksów. W serii komiksowej Charles jest tajnym agentem rządowym). W tym momencie nabiera sensu scena, w której Alice mówiła Betty, że rozmawia z synem (choć Cheryl mówiła również, że rozmawia z Jasonem). Finalnie Alice została z Farmerami i Polly. Dzięki temu myślę, że szybko ich odnajdą i wątek Farmy zakończy się w pierwszych odcinkach czwartego sezonu "Riverdale". 


Wiele osób mówiło, że powrót The Black Hooda, do tego z hakiem zamiast ręki był odgrzewanym kotletem. Cały drugi sezon 'męczyliśmy" się z nim. A teraz jeszcze wraca i znowu miesza w "Riverdale". Dobrą wiadomością jest to, że to definitywnie koniec tego wątku. Penelopy w jednej z ostatnich scen odcinka zastrzeliła Hala Coopera. Chyba, że powróci naśladowca The Black Hooda. Wydaje mi się, że ten wątek nie był wyjaśniony.

Najciekawszym dla mnie wątkiem jest toksyczność rodziny Blossomów. Jason zginął z ręki swego ojca, Clifford się powiesił (lub pomogła mu w tym żona w zemście za zabójstwo syna), Claudius został otruty przez szwagierkę, a Penelopy była de facto prawdziwym Królem Gargulców (w końcu to ona kierowała całym tym zamieszaniem). Idąc dalej Hal Cooper (kuzyn Blossomów) był The Black Hoodem. To co czeka nas teraz? Cheryl zwariuje i będzie mordować? A może Nana Rose będzie szukała na kimś zemsty z przed lat? Wątek ten może być na tyle prawdopodobny, że w czwartym sezonie prawdopodobnie ponownie zobaczymy odcinek retrospekcyjny. A może Betty ujawni swoją mroczną naturę i to jej wątek będzie kluczowy w czwartym sezonie? W komiksach Archie Comics w rodzinie Blossomów są jeszcze 2 postaci, które mogą pojawić się w serialu. Pierwszą z nich jest prawdziwy ojciec Cheryl i Jasona (Edward Sheers) oraz starszy brat bliźniaków - Julian (pojawił się między innymi w najnowszej serii komiksowej "Blossoms 666"). W finałowej scenie widzieliśmy szybkie spojrzenie w przyszłość. Przerażeni fani myślą, że Jughead zostanie zabity. Skąd ten pomysł? Bo Archie, Betty i Veronica palą swoje ubrania + czapkę Jugheada. A on sam nie uczestniczy w tym wydarzeniu. Są teorie, że scena ta nie dzieje się w przyszłości, tylko w przeszłości. Czego dowodem może być brak blizn na piersi Archiego. Jednak na samym początku sceny pojawi się podpis - "ferie wiosenne, ostatnia klasa". Roberto Aguirre-Sacasa zdradził w jednym z wywiadów, że to co zobaczyliśmy to przyszłość, do której będzie zmierzać fabuła czwartego sezonu. I wokół postaci Jugheada się będzie dużo działo. Co się stanie z Jugiem? Tego dowiemy się na jesień.

Jak to bywa z finałowymi odcinkami sezonów wiele pytań znalazło odpowiedzi, jednak rozpoczęto nowe wątki, które rozpalają fanów. Jak potoczy się wątek z Charlesem Smithem? Co stanie się z dziećmi Polly? Czy Hiram zemści się na Veronice? Jak zostanie pożegnany Fred Andrews? 


 Więcej naszych stałych cykli przeczytacie klikając w obrazki poniżej:
http://ultimatecomicspl.blogspot.com/p/trekowe-wakacje.html
https://ultimatecomicspl.blogspot.com/p/star-trek.html
Autor tekstów: Adam Wojewoda

#archie #archiecomics #riverdale #newriverdale #noweriverdale #riverdalepolska #betty #veronica #jughead #cheryl #cherylblossom #jason #jasonblossom #serial #netflix #ultimatecomics #komiks #archiepopolsku #blackhood #archieandrews #bettycooper #jugheadjones #veronicalodge #pops #kjapa #lillireinhart #camilamendes #colesprouse #madelainepetsch #trevorstines  #sierramccoy #mccoy #mayormccoy #josie #josisemccoy #jossie #jossieandthepussycats #jossieikociaki #kociaki #pussycats #cityhall #missgrundy #grundy #geraldinegrundy #tomkeller #keller #kevinkeller #penelopa #penelopablossom #joaquindesantos #joaquin #toni #tonitopaz #serpents #poptate #pop #valeriebrown #valerie #josieandthepussycats #josieikociaki #cliff #cliffblossom #alicecooper #fpjones #fredandrews #fred #hiram #hiramlodge #lodge #polly #pollycooper #chic #nana #rose #roseblossom #roseannablossom #chuck #chuckclayton #riverdalebulldogs #bettycooper #dilton #diltondoiley #doiley #charlessmith #chalres #smith #cheryl #cherylblossom #claudiusblossom #claudius #blossom #sweetpea #sweet #pea #serpents #cassidybullock #cassidy #bullock #pennypeabody #penny #peabody #ethel #muggs #ethelmuggs #benbutton #ben #button #hermionelodge #hermione #lodge #fangs #fogarty #kevin #malachai #mary #maryandrews #gladys #gladysjones #jellybean #michaelminetta #minetta #midgeklump #midge #klump #siostrawoodhouse #siostra #woodhouse #tallboy #gerladpetite #tall #boy #veronica #lodge #edgarevernever #edgar #evernever